ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ»

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΒΟΗΘΟΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ–ΠΡΟΝΟΙΑΣ–ΕΥΕΞΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ» Ειδικότητα των Βοηθών Φυσικοθεραπευτών

Τη σχολική χρονιά 2022-2023 οι καθηγητές κα. Κοσμίδου Σοφία και κ. Στράτογλου Παναγιώτης σχεδίασαν και υλοποίησαν με τους μαθητές της Γ’ Λυκείου, της ειδικότητας των Βοηθών Φυσικοθεραπευτή, ένα Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με θέμα «Επαγγέλματα Εναλλακτικών Θεραπειών». Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο σε σχέση με τις εναλλακτικές θεραπείες, εκπόνησαν εργασίες και συμμετείχαν σε κάποιες διδακτικές επισκέψεις. Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν με τη συνοδεία των καθηγητών τους, τα ιαματικά λουτρά του Λαγκαδά όπου ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο για τη λουτροθεραπεία και τη χρήση της πισίνας. Ακόμη, επισκέφθηκαν «Το σπίτι της Ayurveda» όπου η σύμβουλος της Ayurveda τους ενημέρωσε για την συμπληρωματική θεραπεία της Ayurveda και τους ξενάγησε στο χώρο. Τέλος, επισκέφθηκαν το χώρο ρεφλεξολογίας «ninemia massage center» στη Θέρμη όπου ενημερώθηκαν για τη ρεφλεξολογία και τους τρόπους εξειδίκευσης σε αυτή τη συμπληρωματική θεραπεία. Τέλος, οι καθηγητές με μία αντιπροσωπεία μαθητών συμμετείχαν στην Ημερίδα παρουσίασης Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στο Νόησις.

Υλικό από τις εργασίες των μαθητών και φωτογραφίες από τις διδακτικές επισκέψεις υπάρχουν στον παρακάτω σύνδεσμο: