ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

Οι  μαθητές  της  Γ΄Τάξης      της ειδικότητας  των Θερμοϋδραυλικών   στα   πλαίσια  της  διδακτικής  επίσκεψης  στην  εταιρία     CALORIA ΑΒΕΕ    παρακολούθησαν  με  επιτυχία τεχνικό  σεμινάριο  στις  εγκαταστάσεις  της  με  θέμα « Παρουσίαση  Νέων  Επίτοιχων  Λεβήτων Αερίου  του Οίκου RIELLO » (λειτουργία-αναγνώριση  εξαρτημάτων-συντήρηση- έλεγχος βλαβών) και  τους δόθηκε  βεβαίωση  παρακολούθησης.

Οι  μαθητές  της  Β΄Τάξης  του  τομέα  μηχανολογίας  και  της  Γ΄Τάξης  της ειδικότητας  των Θερμοϋδραυλικών  και  των  Ψυκτικών  παρακολούθησαν  σεμινάριο από  τα  στελέχη  της  εταιρίας  DAIKIN  στην  αίθουσα  προβολών-εκδηλώσεων αναφορικά  με  την  ψύξη-θέρμανση-κλιματισμό (αρχές  λειτουργίας, εφαρμογές , προϊόντα, ανοδική πορεία πωλήσεων που συνεπάγεται  και  ανοδική  ζήτηση  σε  προσωπικό τεχνίτες κλπ.) αλλά  και  ξενάγηση-ενημέρωση  στην  αίθουσα  των  μηχανημάτων  και  στην  εξέλιξη  της  τεχνολογίας  που  χρησιμοποιείται  σε  αυτά.

Οι  μαθητές  της  Γ΄Τάξης      της ειδικότητας  των Θερμοϋδραυλικών   στα   πλαίσια  της  διδακτικής  επίσκεψης  στην  εταιρία     WOLF   παρακολούθησαν σεμινάριο   σχετικά  με  τους τελευταίας τεχνολογίας επίτοιχους  λέβητες  αερίου συμπύκνωσης  αλλά  και  πετρελαίου  συμπύκνωσης (λειτουργία-αναγνώριση  εξαρτημάτων-συντήρηση- έλεγχος βλαβών)  καθώς  και στις  αντλίες  θερμότητας(από  μικρές μονάδες έως  κεντρικές κλιματιστικές μονάδες)  αλλά  και  στα  συστήματα  εξαερισμού.